Príbeh katedry
02.10.2023 2023-11-13 21:27Príbeh katedry
Je evidentné, že príbeh katedry teológie a katechetiky, na ktorej sa začalo prvýkrát vyučovať v septembri 1993 musel začať už skôr. Jedným z kľúčových momentov bolo stretnutie predstaviteľov menších evanjelikálnych cirkví (AC, BJB, CB, ECM a KZ) a misijnej organizácie (AD 2000) v decembri 1992. Na tomto stretnutí sa prejavila nadprirodzená jednota v spoločnej túžbe mať na Slovensku vlastnú vzdelávaciu inštitúciu pre prípravu duchovných pracovníkov našich cirkví. Následne bolo v januári 1993 zaregistrované Združenie evanjelikálnych cirkví (ZEC) a ministerstvom školstva boli bratia usmernení adresovať svoju žiadosť o zriadenie teologickej školy na Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici. V priebehu niekoľkých mesiacov sa podarilo pripraviť všetko potrebné a 21.5. 1993 bol dekanom Pedagogickej fakulty vydaný dekrét o vzniku Teologicko-misijného seminára na Pedagogickej fakulte UMB. Boli prijatí učitelia, vyhlásené dodatočné prijímacie konanie pre študentov a 1.9. 1993 začali na našej katedre prvý akademický rok naši prví študenti.
Po 10 rokoch zakladatelia a učitelia vyjadrili svoju vďačnosť za toto obdobie v niekoľkých článkoch. Medzi iným sa tam môžeme dočítať:
„Ako bude vyzerať naša Biblická škola a naši študenti o ďalších 10 rokov? Čo im dokážeme dať? Dokážeme súčasne rozvíjať hĺbku ich teologického poznania spolu so schopnosťou diviť sa a nadchýnať pre to čo Pán Boh koná, alebo to budú už iba zaujímavé teologické názory a vedomosti, možno vzrušujúce pre iných teológov a filozofov, ale nezaujímavé pre misiu a rast Božieho kráľovstva? Naučíme ich tajomstvu tichosti v Božej prítomnosti, aby mohli vychádzať do verejnosti a mocne zvestovať Božiu vôľu? To závisí v prvom rade od nás učiteľov! (Dr.Dalibor Krupa)
„Nechceme sa chváliť teologickou úrovňou. Začínali sme a budovanie školy katedry trvá dlho. Na začiatku sme boli dvaja doktori teológie s ThDr. Ligušom. Od tej doby učitelia urobili doktoráty, habilitácie i inaugurácie. Všetko potrebuje čas. Veľmi nám však záleží na tom, aby to nebola len ďalšia teória, ale aby sa tu učilo „tvorivé slovo“. Farizeji Ježišových čias zavalili ľudí učením, v ktorom každý krok a každá hodina bola riadená Zákonom Božím. Keď sa však objavil Ježiš, ľudia videli, že jeho slovo nielen poúča, ale aj pretvára človeka a On robí to, čo hovorí. Mojím prianím pre učiteľov a KETM je, aby zostali pri tomto náročnom ideále, lebo v tom je podstata kresťanského človeka a života.“ (doc.Ľ.Fazekaš)
„Hlbokou vďačnosťou voči Bohu ma napĺňajú nielen viditeľné „úspešné kroky“ KETM. Ešte viac Ho obdivujem za to, že nás dokázal previesť aj cez úskalia, cez prehry, chybné kroky, cez obdobia nevedomosti či pochybností a ukázal nám, že Jeho dielo závisí od Jeho milosti a že má túto katedru rád. Ako učiteľka a vedúca katedry si neustále, nielen pri tejto príležitosti, zo všetkého najviac prajem, aby naše „cesty“ boli priame a aby sme po nich išli vždy spolu s našimi študentmi a pokiaľ možno, aj s našimi absolventmi. Nedalo mi inak, ako svoj príspevok do tohto zborníka vyjadriť formou takéhoto osobného vyznania vďačnosti Hospodinovi. Nie je to totiž ľudská zásluha, ale Božia, že sa môžeme tešiť z tohto jubilea. A preto „nech sa raduje Hospodin zo svojho diela!“ (Žalm 104, 31)“ (prof.D.Hanesová)
Podľa niektorých záznamov mala katedra v r.2000 až 188 študentov (106 denných a 82 diaľkových), spolu za 30 rokov je absoloventov našich študijných programov viac ako 630. Mnohí z nich sú dnes piliermi cirkevných zborov, denominácií či misijných organizácií, nie len na Slovensku, ale aj v Čechách, na Ukrajine, na Balkáne. Naši absoloventi pôsobili a pôsobia ako misijní pracovníci aj v krajinách ako India, Etiópia, Tanzánia, či medzi indiánskymi kmeňmi v USA.
V pozícii vedúceho katedry sa za 5 rokov vystriedali 5 ľudia: Ľ.Fazekaš (4 roky), P.Procházka (9,5 rokov), D.Hanesová (3,5 roka), V.Šoltésová (6 rokov) a A.Masarik (7 rokov). Okolo roku 2000 sme mali 10-12 kmeňových učiteľov, dnes je univerzitou platených len 5 pedagogických úväzkov. Vďaka Bohu máme ďalších 2 odborných asistentov platených z externých zdrojov a ďalších 2 ako dobrovoľníkov. Intenzívne pracujeme nie len na odbornom raste vyučujúcich, ale aj skvalitňovaní našich študijných programov, domácich a zahraničných partnerstvách, propagácii katedry či príprave vedecko-výskumných projektov. Popri prioritnom evanjelikálnom dôraze na biblistiku chceme rozvíjať najmä oblasť misiológie. Tak, aby naši absoloventi dokázali čo najlepšie rozumieť Biblii, ale aj misijnému kontextu v ktorom sme povolaní byť svetlom a soľou.
Za 30 rokov prešla katedra niekoľkými zmenami názvu a viacerí z otcov zakladateľov sú dnes už u Pána. Ale z Božej milosti si môžeme pripomínať 30 rokov Božieho diela medzi nami s nádejným pohľadom do budúcnosti. Tak ako pri vzniku katedry, aj dnes sme presvedčení, že sme tu svedkami Božieho konania. Pre všetkých nás, ktorí dnes participujeme na živote katedry je to privilégiom a požehnaním. Pokračovať v tomto Božom diele, očakávať na Jeho nové konanie a byť súčasťou tohto príbehu.